Puolueosastojen puheenjohtajat 2015

Yleinen 08:36

ENONKOSKI

Enonkosken Työväenyhdistys 
Heikki Kylliäinen
Kaaritie 18, 58175 ENONKOSKI
Puh. 050 349 5703
heikkikylliainen(at)luukku.com

HAMINA

Neuvottoman Ty
– Hillevi Kilpeläinen , Tiurinsaarenkatu 7 a, 49400 Hamina
050 350 5458
hillevi.kilpelainen@gmail.com

Reitkallin Ty
‑ Toimi Kunnari, Mettäläntie 13, 49540 Metsäkylä
050-5116 137, 3458 338.
toimi.kunnari@pp.inet.fi

Summan Ty
– Jouni Kormu Tallikivenkuja 5 B 1, 49490 Neuvoton
050-3095 353, 3450 130 k.

Vehkalahden Ty Liitto
– Ville Virtanen, Kaislatie 17, 49400 Hamina
040-5545 238
ville.virtanen@hamina.fi

HEINÄVESI

Heinäveden Työväenyhdistys 
Aarno Happonen
Vihovuonteentie 16, 79910 KERMA
Puh. 040 031 2131
aarno.happonen(at)kermankeidas.inet.fi

HIRVENSALMI

Hirvensalmen Työväenyhdistys
Risto Pesonen
Mainiementie 290, 52620 KUITULA
Puh. 040 081 0963
pesoripe(at)hotmail.fi

IITTI

Kausalan Ty
‑ Esa Lehtinen, Rautatienkatu 23 as 2, 47400 Kausala
040-708 0109
esa.lehtinen@op.fi

IMATRA

Imatran Sosialidemokraatit ry
– Niina Malm, Ailinkuja 4, 55100 Imatra
0400- 588 978
niina.malm@imatra.fi

Imatran Ty
‑ Heikki Luukkanen, Ahmankuja 5, 55420 Imatra
0400-252 382
luukkanen.heikki@gmail.com

Vuoksenniskan Ty
– Ilkka Nokelainen, Jaanankuja 10, 55100 Imatra
040 593 0552
ilkka.nokelainen(a)storaenso.com

JOROINEN

Joroisten Demarit 
Maija-Riitta Kansanoja
Kuohukuja 4, 78880 KUVANSI
Puh. 040 844 5715
maija-riitta.kansanoja@pp.inet.fi

JUVA

Työväenyhdistys SDP Juva 
Tauno Holm
Ahotie 2a as. 4, 51900 JUVA
Puh. 0500 527 898
tauno.holm(a)elisanet.fi

KANGASNIEMI

Kangasniemen Työväenyhdistys 
Mikko Hokkanen
Mannilantie 604, 51200 KANGASNIEMI
Puh. 050 544 0882
mikko.s.hokkanen(at)cc.jyu.fi

KOTKA

Karhulan Sos.dem. Ty
– Risto Häkkinen, Rosokatu 10, 48770 Kotka
050-5566 070
risto.hakkinen@kymp.net

Kotkan Sos.dem. Ty
‑ Kim Soares, Ulpukkapolku 24 B, 48310 Kotka
040 9368 558
kim.soares@kymp.net

Länsi‑Kotkan Sos.dem. Ty
Jorma Korpela, Kaskipolku 9 As 3, 48400 Kotka
0505220365
jorma.korpela@kymp.net

Popinniemen Ty
‑ Markku Hynninen, Harakankellonkatu 9, 48800 Kotka
puh. 040 7306 615, 288 553 k.
markku.hynninen@kymp.net

Tiutisen Ty
‑ Jouko Heikkilä, Koirasaarenkuja 4, 48930 Kotka
044 201 0777
joukohei@kymp.net

KOUVOLA

Kouvolan Ty
– Mikael Byckling, Tolkkilankatu 10 B 29, 45150 Kouvola
040 704 9511
mikael.byckling@hotmail.fi

Kouvolan Sosialidemokraatit ry
– Sari Melkko, Apollonkierros 24, 45120 Kouvola
040 5728 220
sari.melkko@hotmail.com

Kuusankosken Sosialidemokraatit
– Timo Nyberg, Vainiolantie 19, 45740 Kuusankoski
044 500 7836
npap@kymp.net

Kymintehtaalaisten Ty
‑ Raimo Laine, Venetie 8, 45700 K­uusankoski
040-5535 209, 044 223 8766
raimo.laine@kouvola.fi

Ummeljoen Sos.dem. Ty
‑ Ville Salonen, Pitkätie 25, 46810 Anjalan­koski
0400-256 580, 3254 012 k.
ville.salonen@kouvola.fi

Anjala-Inkeroisten Ty
‑ Henna Purtilo, Tuijapiha 5, 45100 Kouvola
040 966 8805
henna.purtilo@gmail.com

Jaalan Ty
‑ Reino Grönlund, Hokkarintie 8, 47710 Jaala
040-5025 185
reino.gronlund@pp1.inet.fi

Kaipiaisten Ty
‑Eva Immonen, Tirvantie 130 as 1, 46400 Kaipiainen
040- 5960 024 
immonen.eeva@gmail.com

Myllykosken Ty
‑ Heikki Kuutti, Niittytie 89, 46800 Myllykoski
050-3792 435
heikki_kuutti@suomi24.fi 

Elimäen ja Korian Demarit ry.
‑ Tomi Vanhalakka
040 594 4657
tomi.vanhalakka@gmail.com

Voikkaan Ty
– Urpo Kunnasluoto, Vesasentie 21, 45910 Voikkaa
040 178 5429
urpo.kunnasluoto@saunalahti.fi

Valkealan Sosialidemokraattinen Yhdistys ry.
– Päivi Kossila, Utinkatu 13 a 35, 45200 Kouvola
050 336 5336
paivi.kossila@kouvola.fi

­LAPPEENRANTA

Lappeenrannan Ty
Mikko Valtonen, Pellisenrannantie 132, 55300 Rauha
0408678250
mikko@mikkovaltonen.fi

Lamposaaren Sos.dem. Ty
‑ Jorma Aarrevuo, Jyrkiläntie 12, 53400 Lappeenranta
050-5411 215, 4587 184 k.

Lauritsalan Sos.dem. Ty
‑ Armas Timonen, Telakantie 7 B, 53300 Lappeenranta
050 358 1842
armas.timonen@pp.inet.fi

Parkkarilan Sos.dem. Ty
‑ Mikko Lind, Liesharjunkatu 5 B 23, 53850 Lappeen­ranta
044 918 1171
mlind82@luukku.com

Melkkolan Ty
‑ Erja Lappalainen, Pyhäkalantie 31, 53100 Lap­peenranta
0400-242 973, 4582 077 k., 5422 320 t.
erja.lappalainen@pp.inet.fi

Joutsenon Sos.dem Ty
‑ Risto Kakkola, Käpypolku 8, 54120 Pulp
040-7635 780, 6326 417 t.
risto.kakkola@pp.inet.fi

Joutsenon Korvenkylän Ty
‑ Pentti Tamminen, Rauhantie 32, 55300 Rauha
050-3734 380
pentti.tamminen@pp4.inet.fi

LUUMÄKI

Luumäen Sosialidemokraatit
– Hannu Repo,Suo-Anttilantie 314, 54530 Luumäki
040-591 3199
hannu.repo(a)jhl.fi

MIEHIKKÄLÄ

Miehikkälän Sosialidemokraatit
‑ Katja Paldan, Purhontie 212, 49760 Suur-Miehikkälä
040-734 2651, 040-7471 314
katja.paldan@luukku.com

MIKKELI

Anttolan Työväenyhdistys
Jorma Harmoinen
Maljalantie 584, 52150 HAUHALA
Puh. 040 084 2388
jormah(a)windowslive.com

Haukivuoren Työväenyhdistys 
Leena Teittinen
Käpytie 5, 51600 HAUKIVUORI
Puh. 050 590 1067
leena.teittinen(a)haukivuori.fi

Mikkelin Sosialidemokraatit 
Raine Lehkonen
Juhaninkatu 5 As 6, 50170 MIKKELI
Puh. 044 036 0985
raine.lehkonen(at)mamk.fi

Mikkelin Työväenyhdistys
Kari Ojala
Savutupa 19, 50170 MIKKELI
Puh. 045 882 6899
kariojala57@gmail.com

Mikkelin Ty:n toimisto:
Vuorikatu 11 B, 50100 MIKKELI
mikkelin.tyovaenyhdistys(at)dnainternet.net

Rantakylän Sosialidemokraatit 
Outi Hokkanen
Pajulantie 85, 51450 PAJULANKYLÄ
Puh. 041 449 1186
outi.s.hokkanen(a)gmail.com

Ristiinan Työväenyhdistys 
Jaana Vartiainen
Parikanniementie 9 As 1, 52320 VITSIÄLÄ
Puh. 040 086 3420
jaana.vartiainen(at)mikkeli.fi

MÄNTYHARJU

Mäntyharjun Sosialidemokraatit 
Timo Kuoksa
Kiiskintie 94, 52700 MÄNTYHARJU
Puh. 050 553 9010
timo.kuoksa(at)pp.inet.fi

PARIKKALA

Parikkalan Sosialidemokraatit ry.
‑ Pekka Anttonen, Tapulikuja 3 c 4, 59100 Parikkala
040-5909 580
pekka.anttonen@pp9.inet.fi

PERTUNMAA

Pertunmaan Sosialidemokraatit
Toiminnasta vastaa Pertunmaalla Mäntyharjun Sosialidemokraatit ry
Timo Kuoksa
Kiiskintie 94, 52700 MÄNTYHARJU
Puh. 050 553 9010
timo.kuoksa(at)pp.inet.fi

PIEKSÄMÄKI

SDP Pieksämäki ry 
Erkki Huupponen
Kalevalankatu 57, 76100 PIEKSÄMÄKI
Puh. 040 846 0036
erkki.huupponen(at)pp.inet.fi

Yhdistyksen toimisto:
Savontie 19, 76100 PIEKSÄMÄKI
pieksamaen(at)ty.inet.fi

Pieksämäen Demarit ry 
Alpo Salo
Pirttimäenkatu 286, 76150 PIEKSÄMÄKI
Puh. 040 809 8905
alpo.salo(at)gmail.com

PUUMALA

Puumalan Sosialidemokraatit 
Keijo Montonen
Koivutie 15, 52200 PUUMALA
Puh. 050 068 2666
keijo.montonen(at)puumala.fi

PYHTÄÄ

Pyhtään Sosialidemokraatit ry.
– Kari Huovila, Hillerintie 7 As 12, 49210 Huutjärvi
050 336 4140
kari.huovila@kymp.net

RANTASALMI

Rantasalmen Työväenyhdistys Sovinto
Mikko Varis
Asikkalantie 15 A 1, 58900 Rantasalmi
Puh. 050 526 6663
mikko2varis(a)suomi24.fi

RAUTJÄRVI

Rautjärven Sos.dem. Yhdistys
‑ Jorma Tiainen, Torikatu 9, 56800 Simpele
040-7084 993
jorma.tiainen@pp.inet.fi

RUOKOLAHTI

Ruokolahden Sos.dem. Ty
‑ Esko Ijäs, Anteroisenmäentie 2, 56120 Salosaari
0400-838 565
esko.ijas@jippii.fi

SAVONLINNA

Enanlahden Työväenyhdistys

Jouhenniemen Työväenyhdistys
Teemu Tiainen
Alhontie 23 C 16, 58200 KERIMÄKI
Puh. 044 546 6311
digi.tiainen(at)hotmail.com

Kallislahden Työväenyhdistys
Paavo Massinen
Massilanmäentie 32, 58810 KALLISLAHTI
Puh. 050 306 7339

Kerimäen Ruokojärven Työväenyhdistys
Pirjo Juuti
Ollilantie 1b as 9, 58200 KERIMÄKI
Puh. 040 848 8253
pirjo.juuti(at)suomi24.fi

Nojamaan Työväenyhdistys
Markku Nousiainen
Nojanmaanlahdentie 23 A 2, 57210 SAVONLINNA
Puh. 040 860 6329
markku.nousiainen(at)andritz.com

Pihlajalahden Työväenyhdistys
Vesa Seppänen
Ihanteentie 6, 58770 PIHLAJALAHTI
Puh. 040 532 5667
vesa.seppanen(at)saimaapower.fi

Punkaharjun Demarit 
Eija Stenberg
Koivuhovintie 10, 58450 PUNKAHARJU
Puh. 040 546 6852
eianstenberg(a)gmail.com

Saarikansan Työväenyhdistys
Tapio Mikkonen
Kolmaskatu 11, 57210 SAVONLINNA
Puh. 040 553 5027
tapio.mikkonen(at)suursaimaa.com

Savonlinnan Sosialidemokraatit
Pentti Pihlapuro
Kangasvuokontie 22 B 11, 57220 SAVONLINNA

Savonlinnan Työväenyhdistys 
Anna-Kristiina Mikkonen
Olavinkatu 9 A 5, 57130 SAVONLINNA
Puh. 050 306 7270
annakristiina_mikkonen(at)hotmail.com

Savonlinnan Ty:n toimisto:
Olavinkatu 13, 57130 SAVONLINNA
Puh. (015) 576 920
reijo.kutvonen(at)sty.fi

Savonrannan Sos.dem. Yhdistys
Juha Hirvonen
Koskilammentie 14, 58300 SAVONRANTA

SULKAVA

Sulkavan Työväenyhdistys
Ari Partanen
Kitusenkuja 5, 58700 SULKAVA
Puh. 040 080 8399
ari.partanen(at)kyyhkynetti.net

TAIPALSAARI

Taipalsaaren Sos.dem. Yhdistys
‑ Milko Marttinen, Honkatie 6 b 7, 54920 Taipalsaari
040-529 5257
milko.marttinen@puukeskus.fi

VIROLAHTI

Virolahden Sosialidemokraatit
‑ Aira Paavola, Rantakuja 4 as 6, 49900 Virolahti
0400 438 183
aira.paavola@gmail.com

KUNNALLISJÄRJESTÖJEN PUHEENJOHTAJAT

HAMINA
pj. Ville Virtanen
040 554 5238
ville.virtanen@hamina.fi

IMATRA
pj. Anne Nissinen
050 529 3919
anne.nissinen@pp5.inet.fi

KOTKA
pj. Mikko Kähärä
040 190 2536
mikkokahara@hotmail.com

KOUVOLA
pj. Jukka Nyberg
050 312 0465
jukka.nyberg@kouvola.fi

LAPPEENRANTA
pj. Risto Kakkola
040 763 5780
risto.kakkola@pp.inet.fi

MIKKELI
pj. Osmo Ukkonen
Hallituskatu 1 A 13
50100 MIKKELI
Puh. 040 763 7202
osmoukk(at)suomi24.fi
http://osmoukkonen.fi

SAVONLINNA
pj. Tapio Mikkonen
Kolmaskatu 11
57210 SAVONLINNA
Puh. 040 553 5027
tapio.mikkonen(at)suursaimaa.com