Ajankohtaista

SDPshared video on Instagram

Iso joukko ammattiin opiskelevia nuoria kokoontui tänään Helsingissä osoittamaan mieltään hallituksen koulutusleikkauksia vastaan. Ammatillisen koulutuksen leikkaukset ovat johtaneet muun muassa opetustuntien ja aloituspaikkojen vähentämiseen. Nuorten viesti kaikui selvästi ja kauas: ei koulutuksen alasajolle - arvostusta amiksille! @joonarasanen @nakkalajarvi #taisteluopetuksesta #taisteluamisopetuksesta #amistenasialla #amikset #ammattilainen #koulutus #koulutusleikkaukset #tulevaisuus #osaaminen #suomisosialidemokraatit

Sosialidemokraatit SDPshared video on Facebook

Iso joukko ammattiin opiskelevia nuoria kokoontui tänään Helsingissä osoittamaan mieltään hallituksen koulutusleikkauksia vastaan. Ammatillisen koulutuksen leikkaukset ovat johtaneet muun muassa opetustuntien ja aloituspaikkojen vähentämiseen. Nuorten viesti kaikui selvästi ja kauas: ei koulutuksen alasajolle - arvostusta amiksille!Sosialidemokraatit SDP

sirpa paateroshared tweet on Twitter

Energia-ja ilmastopolitiikassa pitäisi siirtää tavoite ja keskustelu kiertotalouteen jossa osana on puun sivuvirtojen ja kierrätyksen käyttö

Sosialidemokraatit SDPshared link on Facebook

- Vesien tilan paranemisella olisi suuri merkitys matkailun ja kalastuksen sekä muun virkistystoiminnan lisääntymiseksi. Nyt olisikin pohdittava, että käynnistäisimme 100-vuotiaan Suomen kunniaksi järvien puhdistustalkoot, ehdottaa SDP:n kansanedustaja Sirpa Paatero.Sosialidemokraatit SDP

Sosialidemokraatit SDPshared link on Facebook

Suomalaiset kahteen kastiin postin jakelussa? - Ei kiitos! Liikenne- ja viestintävaliokunnan SDP:n kansanedustajat Katja Taimela, Suna Kymäläinen ja Satu Taavitsainen esittävät hylättäväksi hallituksen ajamaa postilakia. Me emme hyväksy kansalaisten eriarvoista kohtelua. Hallituspuolueet jakavat kansan kahteen kastiin, toisille posti viitenä päivänä ja toisille kolmena päivänä viikossa.Sosialidemokraatit SDP

Joona Räsänenshared tweet on Twitter

Eikö todella alkoholilaista saa kompromissia? Jättää valmistustaparajoitteen ja nostaa prosenttirajaa. Koko hanketta ei kannata haudata.

Ilkka Kantolashared tweet on Twitter

Sivistysvaliokunta kuulee Japanin demokrafiahaasteesta. Hedelmällisyysluku vuonna 2005 1.26. Avioitumattomuus nousussa. Syynä pienet palkat.

Kuntayhtymät

Yleinen 10:16

kuvaRp

 

Etelä-Savon maakuntaliitto

Maakuntavaltuuston varapuheenjohtaja
Mikko Hokkanen, Kangasniemi
040 060 5260, mikko.s.hokkanen@student.jyu.fi 

Maakuntahallitus
I varapuheenjohtaja Teemu Hirvonen, Savonlinna
050 372 4507, teemu.hirvonen08@gmail.com 
(Tuula Kärkkäinen, Rantasalmi)
Jäsen Terttu Salo, Pieksämäki
045 131 5125, terttu.salo@pieksamaki.fi 
(Ari Kekäläinen, Pieksämäki)
Jäsen Satu Taavitsainen, Mikkeli
040 129 4370, satu.taavitsainen@hotmail.com 
(Marianne Huoponen, Mikkeli)
Jäsen Markku Lahikainen, Mikkeli
050 554 3430, markku.lahikainen@demari.fi 
(Markku Himanen, Mikkeli)

Maakunnan yhteistyöryhmä
Pj Teemu Hirvonen, Savonlinna
050 372 4507, teemu.hirvonen08@gmail.com 
(Olli-Pekka Kristiansson, Savonlinna)
Tuula Kärkkäinen, Rantasalmi
040 526 5174, tuula.karkkainen@pp4.inet.fi 
(Pauli Rytkönen, Pieksämäki)
Satu Taavitsainen, Mikkeli
040 129 4370, satu.taavitsainen@hotmail.com 
(Marianne Huoponen, Mikkeli)

Tarkastuslautakunta
Anne-Maarit Perälä, Pieksämäki
040 842 1666, anne.perala@netti.fi 
(Raili Suomi, Mäntyharju)

Etelä-Savon sairaanhoitopiiri

Valtuusto
II vpj Katja Tuovinen, Juva
050 305 5230, katja.tuovinen@gmail.com 

Hallitus
I vpj Arto Seppälä, Mikkeli
044 794 2208, arto.seppala@mikkeli.fi 
(Hannu Tullinen, Mikkeli)
Tuula Vornanen, Kangasniemi
040 534 3836, tuula.vornanen@hotmail.com 
(Leea Oksiala, Joroinen)

Tarkastuslautakunta
Pj Liisa Ruokoselkä, Pieksämäki
040 526 4853, liisa.ruokoselka@pp.inet.fi 
(Ari Kekäläinen Pieksämäki)

Etelä-Savon Koulutus Oy

Hallitus
Pj Markku Aholainen, Mikkeli
040 074 5537, markku.aholainen@surffi.fi 
Pirkko Rahikainen, Mikkeli
044 017 2207, pirkko.r@surffi.fi 
Alpo Salo, Pieksämäki
040 809 8905, alpo.salo@gmail.com 

Mikkelin ammattikorkeakoulu

Kuntayhtymän hallitus
Merja Toijonen, Mikkeli
040 092 0610, merja.toijonen@gmail.com 
(Erkki Paasonen, Mikkeli)
Heikki Sopanen, Pieksämäki
044 013 1339, heikki.sopanen@luukku.com 
(Rita Ruotsalainen, Pieksämäki)

Kuntayhtymän tarkastuslautakunta
Vpj Tapio Riepponen, Mikkeli
044 066 6772, mirake@surffi.fi 
(Ilkka Nurmi, Mikkeli)
Veikko Koskinen, Pieksämäki
040 507 9072, veikko.koskinen@pp1.inet.fi 
(Kaija Kollanus, Pieksämäki)

Osakeyhtiön hallitus
Jukka Tammisuo, Savonlinna
050 065 9309, jukka.tammisuo@hotmail.com 
Pauliina Viitamies, Mikkeli
050 512 2561, pauliina.viitamies@eduskunta.fi 

Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu

Osakeyhtiön hallitus
Pauliina Viitamies, Mikkeli
050 512 2561, pauliina.viitamies@eduskunta.fi 
Pj Jussi Lehtinen, Kotka
Eero Mattila, Kouvola

Vaalijalan kuntayhtymä

Hallitus
Ari Kekäläinen, Pieksämäki
044 034 1720, ari.kekalainen@surffi.fi 
(Anja Pakarinen, Pieksämäki)
Tauno Holm, Juva
050 052 7898, tauno.holm@elisanet.fi 
(Veijo Heinonen, Savonlinna)
Vpj Veijo Koljonen, Suonenjoki
(Saana Rantonen, Maaninka)

Tarkastuslautakunta
Anita Rikalainen, Varkaus
(Heikki Wilman, Rautavaara)

Mikkelin seudun sosiaali- ja terveyslautakunta

Pj Markku Turkia
015 172 394, markku.turkia@iki.fi 
(Eero Erola)
Jaana Kovanen, Mikkeli
044 711 5409, jaana.kovanen@esedu.fi 
(Outi Hokkanen, Mikkeli)
Ari Hartonen, Mäntyharju
040 090 0001, ari_hartonen@kolumbus.fi 
(Liisa Kuoksa, Mäntyharju)

Etelä-Savon pelastuslautakunta

Auvo Kokkonen, Rantasalmi
040 554 3389, auvo.kokkonen@luukku.com
(Markku Juuti, Savonlinna)
Mauri Kietäväinen, Pieksämäki
040 015 3435, mauri.kietavainen@gmail.com 
(Petri Änkiläinen, Joroinen)
Kaija Rautiainen, Mikkeli
050 378 1546, kaija.rautiainen@netti.fi 
(Leena Paasonen, Mikkeli)

Mikkelin seudun ympäristölautakunta

Vpj Raija Pöyry, Mikkeli
raija.poyry@surffi.fi 
(Marita Orava, Mikkeli)
Erika Nyström, Mikkeli
050 592 2857, nystrom_erika@hotmail.com 
(Anneli Moilanen, Mikkeli)
Risto Pesonen, Hirvensalmi
040 081 0963, pesoripe@hotmail.fi 
(Pentti Pylkkänen, Hirvensalmi)

Itä-Savon sairaanhoitopiiri

Valtuuston pj Anja Kuuramaa, Enonkoski
044 272 8594, anja.kuuramaa@elisanet.fi 

Hallitus
Ari Silvennoinen, Savonlinna
040 546 9904, ari.silvennoinen@sssoy.fi 
(Raimo Muhonen, Savonlinna)
Eija Stenberg, Savonlinna
040 546 6852, eianstenberg@gmail.com 
(Riitta Härkönen, Savonlinna)
Eeva Lyytinen, Sulkava
040 556 0134, eeva.lyytinen@netti.fi 
(Marja Laitinen, Enonkoski)

Tarkastuslautakunta
Markku Valjakka, Savonlinna
050 326 6049, marvalj@wiksu.fi 
(Karoliina Helander, Savonlinna)
Auvo Kokkonen, Rantasalmi
040 554 3389, auvo.kokkonen@luukku.com 
(Tapio Mikkonen, Savonlinna)

Itä-Savon koulutuskuntayhtymä

Valtuuston varapuheenjohtaja, Erkki Muukkonen, Savonlinna
044 361 7953, erkki.muukkonen@savonlinna.fi 

Hallitus
Pj Jarmo Linnamurto, Savonlinna
040 838 4160, jarmo.linnamurto@wiksu.fi 
Heli Laamanen, Savonlinna
050 494 5651, heli.laamanen@gmail.com 
Tuula Kärkkäinen, Rantasalmi
040 526 5174, tuula.karkkainen@pp4.inet.fi 
(2. vara Teemu Tiainen, Savonlinna)

Tarkastuslautakunta
vpj Hilkka Virtanen, Sulkava
040 572 9901, hinkki.virtanen@gmail.com 
(Tanja Taupila, Savonlinna)

Itä-Suomen päihdehuollon kuntayhtymä (Tuustaipale)

Valtuuston pj Asko Kokkola, Lappeenranta

Hallitus
Ritva Sarkola, Mäntyharju
040 509 8452, ritva.sarkola@pp.inet.fi 
(Tapio Soini, Savonlinna)
Erkki Aali, Varkaus
(Ester Halonen, Sonkajärvi)

Tarkastuslautakunta
vpj Leena Vallius, Lieksa
(Pentti Murtomäki, Liperi)